hormonálna rovnováha žien dōTERRA fytoestrogény
Dr. David K. Hill DC – zakladajúci výkonný riaditeľ, hlavný lekár a predseda vedeckého poradného výboru

Je to fakt, že hormóny obviňujeme za množstvo dôsledkov ako je zlá nálada, agresívne správanie, dokonca aj smútok, či depresiu. Či už je obvinenie zaslúžené alebo nie, je jasné, že hormóny hrajú významnú úlohu v mnohých telesných funkciách. Pretože hormóny ovplyvňujú takú širokú škálu fyziologických procesov, je dôležité udržiavať hormonálnu rovnováhu. Hormonálna zmena môže spôsobiť širokú škálu fyzických a emocionálnych symptómov. Estrogén a progesterón sú hlavné steroidné hormóny, ktoré ovplyvňujú zdravie žien. Každý z týchto hormónov má široký rozsah funkcií, ktoré siahajú ďaleko za hranice reprodukčného zdravia. V skutočnosti ženské pohlavné hormóny ovplyvňujú hladinu energie, spánkový cyklus, funkciu mozgu, zdravie kostí, zdravie srdca, reguláciu hmotnosti a mnoho ďalších faktorov.

Očakávaná fáza života

Ako ženy starnú, ich telo prirodzene znižuje produkciu estrogénu a progesterónu. Tieto dva hormóny existujú v jemnej rovnováhe a keď sa z nej „rozhodia“, môžu spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Hoci tento pokles produkcie hormónov – alebo menopauza, ako to bežne označujeme – je prirodzený, keď ženy starnú, neznamená to, že s týmto procesom nie sú spojené nepríjemné symptómy. Počas menopauzy sa u ženy začína zastavovať mesačný menštruačný cyklus, čo vedie k poklesu plodnosti.

Menopauza je normálna a očakávaná fáza života, ktorú možno prirodzene zvládnuť úpravou životného štýlu a doplnkami stravy. Najčastejšie začína prirodzene, ale môže sa začať aj nadmerným vystavením toxínom, ako sú xenoestrogény, alebo chirurgickým zákrokom, keď sa odoberajú reprodukčné orgány. Bez ohľadu na príčinu je menopauza spojená s profilom symptómov vrátane návalov horúčavy, vaginálnych zmien, presakovania močového mechúra, emočných posunov a starnutia pokožky.

Rozpoznanie hormonálnej zmeny

Rozpoznanie hormonálnej nerovnováhy je dôležitým prvým krokom na vašej ceste k zdraviu. Mnohé testovacie postupy, ktoré existujú na meranie hladín hormónov, sú do značnej miery nepresné, pretože hormóny sú dynamické a z momentu na moment kolíšu. Je preto relevantnejšie pozrieť sa na bežné symptómy spojené s hormonálnou nerovnováhou. Bežné príznaky, ktoré treba hľadať, zahŕňajú:  

 • Podráždenosť
 • Problémy s trávením
 • Nadmerné potenie
 • Chuť na jedlo
 • Únava
 • Strata svalovej hmoty
 • Nabrať váhu
 • Nízke libido

BALÍČEK HORMONÁLNE ZDRAVIE ŽIEN

Balíček dōTERRA – Hormonálne zdravie žien

Táto sada určená pre ženy obsahuje:

1. Fytoestrogén (60 kapsúl)

Zmes prírodných rastlinných extraktov na podporu hormonálnej rovnováhy počas rôznych období života ženy. Obsahuje štandardizovaný sójový extrakt s genisteinom, účinným fytoestrogénom, ktorý sa viaže na estrogénové receptory v bunke, a prírodný fytoestrogén z granátového jablka. Tiež obsahuje koncentrovaný extrakt z ľanových semienok, ten reguluje vznik škodlivých metabolitov, ktoré sú produkované, keď je estrogén metabolizovaný v pečeni. Vyrovnávaním hormonálnej hladiny a odstraňovaním škodlivých metabolitov konzumáciou zdravých potravín bohatých na fytoestrogény a ďalšie esenciálne látky a funkcií tela.

dōTERRA PHYTOESTROGEN ESENCIÁLNY KOMPLEX FYTOESTROGÉNOV

Užívanie 1-2 kapsule denne s jedlom, pre ženy po menopauze 2 kapsule denne s jedlom

2. Výživa kostí Bone nutrient (120 kapsúl)

U žien je budovaná kostná hmota v skorom veku a dosahuje maximálnu hustotu medzi 20 a 30 rokmi, potom začne kostná hmota klesať a kosti začínajú byť krehké. Pokles hustoty kostí môže byť urýchlený u žien, ktoré neprimajú optimálnu výživu pre kosti a ktoré majú hormonálnu nerovnováhu. Degenerácia a rednutie kostí je urýchlený aj u žien, u ktorých nie sú dobre eliminované škodlivé metabolity z estrogénov. 

dō̄TERRA Bone Nutrient Lifetime Complex je zmes vitamínov a minerálov, ktoré sú základné pre zdravie kostí, vitamín C a D, vápnik, horčík a ďalšie stopové minerály. Výživa pre kosti/ Bone Nutrient Life Complex môžu užívať ženy (aj muži) všetkých vekových kategórií ako výživový doplnok na zvýšenie konzumácie kostných nutritientov, ktorá je síce v zdravom jedle, ale často chýbajúca v rôznych módnych diétach.

dōTERRA WOMEN BONE NUTRIENT Esenciálny Komplex Na Výživu Kostí

Užívanie: 4 kapsule denne s jedlom.

3. Clary Calm – mesačná zmes – zmes esenciálnych olejov pre ženy

Táto unikátna zmes kombinuje niekoľko rôznych olejov, používaných často na zmierňovanie symptómov spojených s PMS, menopauzou a starnutím.

Zloženie:

 • ClarySage – sa často používa na vyváženie hladiny estrogénu a ďalších hormónov spojených s PMS a symptómy menopauzy .
 • Lavender – má upokojujúce vlastnosti a je často používaná na vyváženie a nastolenie rovnováhy emócií v spojitosti s PMS .
 • Bergamot – pomáha zmierniť pocity stresu a rozrušenia, uvoľňuje napätie a pomáha vyrovnať emócie.
 • Roman Chamomile – je protikŕčový a upokojujúci; má relaxačné vlastnosti.
 • Cedarwood – je upokojujúce a pomáha na upokojenie nervového napätia .
 • Ylang ylang – má upokojujúce a sedatívne vlastnosti . Prináša pocity sebalásky, dôvery, radosti a mieru a je často používaný ako pomocník pri vyrovnávaní hormonálnej hladiny.
 • Geranium – napomáha hormonálnej rovnováhe a je často používané na boj s osteoporózou. Má upokojujúci vplyv a je používané pri liečbe symptómov spojených s PMS.
 • Fennel – sa často používa na zmierňovanie problémov, spojených s menopauzou a nástupom menopauzy. Má schopnosť navodzovať stav hormonálnej rovnováhy a môže byť užitočný pri zmiernení symptómov spojených s PMS. Je tiež často používaný ako pomocník pri zmierňovaní kožných problémov, spojených so starnutím.
 • CarrotSeed – sa často používa na reguláciu menštruácie a na upokojenie príznakov, spojených s PMS .
 • Palmarosa – pomáha znižovať stres a napätie a pozdvihuje emócie. Často sa používa na zmiernenie radu rôznych kožných problémov .
 • Vitex – bol skúmaný pre svoju schopnosť regulovať hladiny estrogénov a schopnosť zmierňovania príznakov, spojených s PMS a menopauzou.
dōTERRA doterra ClaryCalm mesačná Zmes pre ženy

Pôsobenie: Návaly tepla, hormóny (na rovnováhu), menopauza, menštruácia, PMS

Pôsobenie na psychiku: ClaryCalm Olej zraniteľnosti

Zmes podporuje vrelosť v medziľudských vzťahoch, stabilizuje emocionálnu nerovnováhu a posilňuje emocionálnu intimitu. Je to ideálna zmes na podporu tehotenstva a pôrodu, pretože posilňuje puto matky k dieťaťu. Táto zmes pomáha ženám vyrovnať sa so svojimi materskými inštinktmi a starostlivosťou o dieťa.

Mesačná zmes napomáha vzťahom skrze učebný proces človeka, vedie ho k tomu, aby bol citovo otvorenejší a zraniteľnejší. Zmierňuje strach z odmietnutia a nabáda ľudí prijať vo svojich vzťahoch skutočné teplo a lásku. Tiež podporuje pocity empatie voči ostatným tým, že pripomenie, aby zostali vnímaví k myšlienkam, pocitom a potrebám ostatných ľudí.

Táto zmes pôsobí ako silný emocionálny stabilizátor, a to najmä počas menštruácie alebo menopauzy. Uvoľňuje citové napätie vo vnútri pohlavných orgánov a pomáha uvoľniť očakávania utrpenia a desu z mesačného cyklu. Stručne povedané, mesačná zmes navodzuje emocionálnu intimitu a pomáha dosiahnuť emocionálnu rovnováhu.

Obrázok: Hormonálna rovnováha žien

Udržiavanie Hormonálnej Rovnováhy

Udržiavanie hormonálnej rovnováhy je celoživotný proces, ktorý je založený na rozvoji návykov zdravého životného štýlu. Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a nízkotučné mliečne výrobky dodáva telu živiny, ktoré potrebuje pre optimálne fungovanie. Cvičenie navyše pomáha zvládať hmotnosť a zaťaženie metabolitmi hormónov a zlepšuje produkciu hormónov v tele. Pretože hormonálna rovnováha je ovplyvnená aj vystavením toxínom, stresom, vystavením exogénnym (vonkajším) hormónom, zápalom atď., produkty Lifelong Vitality by mali byť zahrnuté ako základný krok k dosiahnutiu hormonálneho zdravia.* Tieto produkty poskytujú nielen základné vitamíny a minerály, obsahujú aj mnohé zložky, ktoré preukázateľne zvládajú oxidáciu, udržiavajú zdravú imunitnú odpoveď a dokonca ovplyvňujú hormonálnu aktivitu.

Okrem základných denných výživových prvkov uvedených vyššie je dôležité pridať ďalšie doplnky špecificky zamerané na zdravie hormónov. Fytoestrogén Lifetime Complex dōTERRA® obsahuje fytoestrogény na rastlinnej báze, extrakt z ľanových semien a extrakt z granátového jablka. Fytoestrogény sú adaptogénne molekuly pochádzajúce prirodzene z rastlín. Tieto zlúčeniny majú dvojakú funkciu: majú mierne estrogénny účinok v prípade nedostatku hormónov alebo pôsobia ako kompetitívne inhibítory, ktoré znižujú pôsobenie škodlivých metabolitov alebo blokujú xenoestrogény.* Extrakt z ľanových semien znižuje záťaž hormonálnymi metabolitmi a ponúka ďalšie výhody. *Na druhej strane extrakt z granátového jablka pomáha zvládať fyzické príznaky menopauzy vrátane návalov horúčavy a starnutia pokožky.*

Niektoré esenciálne oleje môžu mať tiež priaznivé účinky na pomoc pri zvládaní symptómov hormonálnych zmien. Bazalka môže pomôcť zmierniť mesačné ženské nepohodlie.* Navyše ClaryCalm ® Monthly Blend, špeciálne formulovaná zmes 12 esenciálnych olejov, sa môže aplikovať na pokožku pre upokojujúci účinok.

Hoci hormóny sú dynamické, funkcie v tele sú ďalekosiahle a majú obrovský vplyv na iné oblasti zdravia. Prírodné alternatívy, vrátane úpravy životného štýlu, dôsledného používania esenciálnych olejov a doplnkov výživy, môžu pomôcť zvládnuť symptómy spojené so zmenou hormónov. Počas menštruačného cyklu aplikujte na brucho, aby ste zažili upokojujúcu a ukľudňujúcu masáž.

„Menopauza je normálna a očakávaná fáza života, ktorú možno prirodzene zvládnuť úpravou životného štýlu a dopĺňaním stravy.“

*Tieto vyhlásenia neboli hodnotené Federálnym úradom pre lieky. Tento produkt nie je určený na diagnostiku, liečbu, liečenie alebo prevenciu chorôb.

Bezpečnostné upozornenie: Pri opakovanom používaní, zrieďte zmes ClaryCalm frakcionovaným kokosovým olejom, ktorý zabezpečuje lepšie vstrebávanie a je vhodný aj na citlivú kožu. Skôr ako začnete užívať zmes v tehotenstve alebo ak máte zdravotné problémy, poraďte sa najskôr s lekárom.