Liečba esenciálnymi olejmi

Liečba esenciálnymi olejmi

10 najlepších esenciálnych olejov na liečenie

Predstavím Vám 10 najlepších esenciálnych olejov, ktoré sa, ako uvádza doktor Zielinský, autor bestselleru Liečivá sila esenciálnych olejov, používajú v medicíne a prírodnej liečbe už tisíce rokov. Ako spomína vo svojej knihe doktor Z., mimochodom silne veriaci človek, ktorý má dlhoročné skúsenosti s používaním esenciálnych olejov nielen v rodine, ale i v lekárskej praxi, sila esenciálnych olejov spočíva v ich schopnosti podporovať a stimulovať prirodzené liečebné procesy v tele. Len jedna kvapka poskytuje úžasné zdravotné výhody a toto sú niektoré z najlepších esenciálnych olejov na liečenie, ktoré môžeme nájsť! Než sa k nim prepracujeme, povieme si kam až vedie história používania esenciálnych olejov.

ESENCIÁLNE OLEJE NA LIEČENIE V HISTÓRII

Pravdupovediac, tie úplne najlepšie esenciálne oleje, ako ich dnes poznáme, sú na scéne bylinných terapií úplne nové. Každý z týchto olejov, či už extrahovaný z kôry stromu, kvetov, plodov, ovocia, listov, semien, živice alebo koreňa rastliny či stromu, môže poskytnúť úžasné zdravotné výhody, už v 1 jeho kvapke.

Aby sme boli spravodliví, staroveké civilizácie skutočne využívali techniky surovej destilácie, ale esenciálne oleje, ktoré boli extrahované pred storočiami, sa dosť líšia od účinných, filtrovaných a čistých zlúčenín, ktoré máme k dispozícii dnes. To isté platí pre extrakty, masti a obklady, ktoré boli vyrobené z liečivých rastlín. Všetky obsahovali esenciálne oleje, a preto boli veľmi účinné pri prevencii a zvládaní chorôb. Rozhodne im však chýbala liečivá sila tých najlepších esenciálnych olejov, ktoré dnes používame.

Nech je to už akokoľvek životne dôležitá zložka starovekej kultúry trvajúcej najmenej 3 000 rokov, zdá sa, že esenciálne oleje si užívali ľudia na starovekom Cypre, v Egypte a Pompejách, ktorí ako prví vo veľkom využívali destilačné metódy spracovania byliniek, už 3 500 rokov pred Kristom. Tieto znalosti sa preplavili cez Stredozemné more a očividne sa dostali k Hippokratovi, ktorý niekoľko storočí pred príchodom Krista využíval aromaterapiu na zdokonalenie masážnych techník. Niekde uprostred tohto prenosu vedomostí začala aj Čína s Indiou využívať bylinné lieky a ajurvédska medicína vo veľkej miere zahŕňala esenciálne oleje.

Ako sa aromaterapia tajne používala počas stredoveku

Tak ako svetová moc prechádzala civilizáciami, technika používania najlepších esenciálnych olejov na liečenie putovala z Grécka do Ríma, ktorý uprednostňoval aromaterapiu a vône. Po páde Rímskej ríše Perzia prevzala tieto liečebné techniky a zdokonalila proces destilácie esenciálnych olejov.

Je smutné, že temný stredovek so sebou priniesol pohŕdanie Hippokratovým holistickým prístupom. Keďže katolícka cirkev považovala kúpele za hriech, aromatickým látkam však venovali vysokú úctu. Tie zhodou okolností neboli len vonné, ale tiež antibakteriálne. Vtedy mnohí ani len netušili, že ich prírodný parfém pomáha tiež odvrátiť choroby!

Počas tejto éry sa verí, že mnísi pokračovali v liečebnej tradícii používania najlepších esenciálnych olejov a tajne udržiavali pri živote bylinnú medicínu v sieňach svojich kláštorov. Nanešťastie ľudové liečiteľstvo vtedy považovali za „čarodejníctvo“ a mnohých bylinkárov upálili na hranici alebo prenasledovali. Našťastie, renesancia vzkriesila bylinnú medicínu a lekári ako Paracelsus vyzvali jeho lekárskych kolegov svedectvá o úspešnej liečbe život ohrozujúcich problémov, ako je lepra.

ESENCIÁLNE OLEJE V SÚLADE S MODERNOU DOBOU

To, čo poznáme ako modernú „aromaterapiu“, nebolo formálne zavedené, kým francúzsky chemik Rene Maurice Gattefosse prvýkrát túto frázu nevymyslel v roku 1937. Hoci nebol nevyhnutne zástancom prirodzeného zdravia, začal sa zaujímať o esenciálne oleje po nehode v roku 1910, pri ktorej si vážne popálil ruku a použil prvú  dostupnú topickú aplikáciu vo svojom laboratóriu: čistú, neriedenú esenciu levanduľového oleja, ktorá nielen okamžite zmiernila bolesť, ale vyliečila jeho zranenie bez infekcie a jazvy.

Vďaka práci Gattefossa, použil Dr. Jean Valet tie najlepšie esenciálne oleje na liečbu zranených vojakov v druhej svetovej vojne. To viedlo k tomu, že Marguerite Maury bola prvou osobou, ktorá „individuálne predpísala“ liečivú kombináciu esenciálnych olejov na masáž chrbta pomocou tibetskej techniky, ktorá zacielila a ošetrila nervové zakončenia pozdĺž chrbtice.
Odvtedy sa stali najlepšie esenciálne oleje na liečenie základom alternatívnej medicíny na celom svete. ( 1 )

10 NAJLEPŠÍCH ESENCIÁLNYCH OLEJOV NA LIEČENIE

Najlepšie esenciálne oleje na liečenie pozostávajú z komplexnej siete molekúl, z ktorých každá má na telo rôzne účinky. Vďaka ich účinnej sile poraziť choroby, sa pod dohľadom odborníka na prírodné zdravie, bylinkára a aromaterapeuta, môžeme vyhnúť používaniu zbytočných liekov alebo odvrátime zbytočné operácie.

Zoznam je dlhý, ale po starostlivom prieskume doktor Zielinsky zúžil 10 najlepších jednotlivých esenciálnych olejov, ktoré vám môžu pomôcť najviac! (Poznámka – Vaše obľúbené esenciálne oleje sa samozrejme môžu líšiť od tohto zoznamu, ale tieto sú skvelé na začiatok!) Viac o tom, ako používať tieto a ďalšie báječné esenciálne oleje, sa dozviete na webe po prekliknutí na odkaz, ale i v odbornej literatúre, ako i knihe Liečivá sila esenciálnych olejov od Dr. Zielinského.

1. KLINČEK ( EUGENIA CARYOPHYLLATA )

Klinčekový esenciálny olej sa často považuje za jeden z najlepších esenciálnych olejov na použitie ako antiseptikum pri infekciách ústnej dutiny a na zabíjanie širokého spektra mikróbov, aby sa zabránilo chorobám. Na vyhodnotenie účinnosti klinčeka ako antimikrobiálneho činidla sa výskumníci z University of Buenos Aires v Argentíne pozreli na to, ktoré baktérie sú na potenciu klinčeka najcitlivejšie. Podľa ich štúdie má klinček najväčšiu antimikrobiálnu schopnosť v porovnaní s E. coli a tiež výrazne kontroluje Staph aureus a Pseudomonas aeruginosa, dve baktérie, ktoré často vedú k zápalu pľúc a kožným infekciám. ( 2 )

2. EUCALYPTUS ( EUCALYPTUS GLOBULUS )

Eukalyptus hojne využívaný na väčšinu chorôb Aborigénmi (austrálskymi domorodcami) vo svojich dedinách je silný antibakteriálny, antispazmodický a antivírusový prostriedok. Rovnako ako klinčekový esenciálny olej, eukalyptový esenciálny olej má hlboký účinok na infekcie Staph . Celkom prekvapivo nedávny výskum z VIT University v Indii ukázal (v reálnom čase), že keď Staph aureus prišiel do kontaktu s eukalyptovým olejom, smrteľná baktéria úplne stratila životaschopnosť už za 15 minút interakcie! ( 3 ) Považuje sa tiež za jeden z najlepších esenciálnych olejov na dýchacie ťažkosti a má známu vôňu, ktorú väčšina ľudí miluje.

3. KADIDLO ( BOSWELLIA CARTERI, FREREANA & SACRA )

Kadidlo, jeden z najlepších esenciálnych olejov, zatienený za posledných niekoľko stoviek rokov svojou úlohou vo „Vianočnom príbehu“, konečne získava pozornosť, ktorú si zaslúži ako jeden z najživotaschopnejších liečivých prostriedkov na planéte. Časopis Oncology Letters uverejnil koncom minulého roka článok, ktorý zdôrazňuje schopnosť tohto biblického stromu zabíjať rakovinové bunky; konkrétne bunkové línie MCF-7 a HS-1, ktoré spôsobujú nádory prsníka a iné nádory. ( 4 ) Kadidlový esenciálny olej sa tiež s veľkým úspechom používa na liečbu problémov súvisiacich s trávením, imunitným systémom, zdravím ústnej dutiny, problémami s dýchaním a stresom/úzkosťou.

Liečivé účinky kadidla sa tradične sústreďujú na prevenciu chorôb a protizápalové vlastnosti a výskumníci dokázali potvrdiť, že boswellové kyseliny majú tiež silnú schopnosť modifikovať imunitný systém. ( 3 ) Súčasťou účinnejšieho imunitného systému je aj regulácia zápalu, ktorý môže pôsobiť lokálne alebo systémovo. ( 4 ).
Výskum teraz naznačuje, že väčšina, ak nie všetky choroby, začínajú zápalom.

4. LEVANDUĽA ( LAVANDULA ANGUSTIFOLIA )

Levanduľa, známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami, je skvelá na urýchlenie doby hojenia popálenín, rezných rán, bodnutí a iných rán. Nabitá antioxidačnou silou, že výskumníci z Tuniska hodnotili jej schopnosť liečiť cukrovku a oxidačný stres u potkanov. Je to jeden z najlepších esenciálnych olejov na upokojenie a relaxáciu, ale je viac než to.

Článok publikovaný v časopise Lipids in Health and Disease nám hovorí, že levanduľové esenciálne oleje „významne chránili pred zvýšením hladiny glukózy v krvi, ako aj pred znížením aktivity antioxidačných enzýmov“. Nakoniec vedci zistili, že liečba levanduľovým esenciálnym olejom pomohla navodiť zníženie oxidačného stresu, o ktorom je známe, že spôsobuje srdcové choroby a množstvo ďalších zdravotných problémov, ako aj zvýšenie aktivity antioxidačných enzýmov. ( 5 )

Môže to byť nová liečba cukrovky a srdcových chorôb? Možno. Tak či onak, bude zaujímavé sledovať výskum na túto tému!

5. CITRÓN ( CITRUS LIMON )

Rôzne citrusové esenciálne oleje sa široko používajú na stimuláciu lymfodrenáže, na omladenie ochabnutej, matnej pokožky a ako repelent proti hmyzu. Citrónový olej však vyniká, pretože výskum nedávno zistil, že má užitočné antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. ( 6 ) Citrón, spolu s množstvom iných široko používaných olejov, chvália pre jeho schopnosť bojovať proti patogénom prenášaným potravinami! ( 7 )

6. OREGANO ( ORIGANUM VULGARE )

Viaceré výskumné štúdie preukázali zlepšujúci účinok na výkonnosť, zmeny krvného obrazu, antibakteriálne, protiplesňové a imunomodulačné schopnosti oreganového oleja. Je to skutočne úžasné – zdravotné prínosy oregana sa zdajú neobmedzené. Aby sme vám poskytli vzorku jeho široko rozšírenej účinnosti, uvádza WebMD: 

„Oregano sa používa pri ochoreniach dýchacích ciest, ako je kašeľ, astma, krivica a bronchitída. Používa sa tiež pri gastrointestinálnych (GI) poruchách, ako je pálenie záhy a nadúvanie. Ďalšie použitia zahŕňajú liečbu menštruačných kŕčov, reumatoidnej artritídy , porúch močových ciest vrátane infekcií močových ciest (UTI), bolesti hlavy a srdcových stavov.

„Oreganový olej sa užíva interne na črevné parazity, alergie, bolesti dutín, artritídu, prechladnutie a chrípku, prasaciu chrípku, bolesti uší a únavu. Aplikuje sa na kožu pri kožných ochoreniach vrátane akné, atletickej nohy, mastnej pokožky, lupín, vredov, bradavíc, lišajov, rosacey a psoriázy; ako aj pri uštipnutí hmyzom a pavúkom, ochoreniach ďasien, bolestiach zubov, svalov a kŕčových žilách. Oreganový olej sa používa aj lokálne ako repelent proti hmyzu.“ ( 8 )

7. MÄTA PIEPORNÁ ( MENTHA PIPERITA )

Mäta pieporná, vhodná na množstvo orálnych a topických použití, môže byť najuniverzálnejším esenciálnym olejom na svete. Doslova, existuje len málo problémov, s ktorými nepomôže. Pravdepodobne najfascinujúcejším aspektom mäty piepornej je, ako nedávny výskum naznačuje, že je doslova odolná voči antibiotikám. Podľa článku publikovaného v časopise Phytomedicine v roku 2013, „Znížené používanie antibiotík by sa mohlo použiť ako liečebná stratégia na zníženie nepriaznivých účinkov a možno aj na zvrátenie rezistencie na beta-laktámové antibiotiká“ vďaka silným účinkom mätového oleja. ( 9 )

To je absolútne prelomové, pretože baktérií rezistentných na antibiotiká sa obáva dnes vačšina Američanov, ktorí si jednoducho ničia zdravie a užívajú príliš veľké množstvo týchto nebezpečných liekov. Viete si predstaviť svet, kde vám lekár namiesto antibiotík predpíše mätový esenciálny olej na prechladnutie a chrípku? Môžeme! A dúfame, že viac takýchto výskumov sa dostane do mainstreamových médií, aby sa dostali k slovu.

8. ROZMARÍN ( ROSMARINUS OFFICINALIS )

Jeden úžasný liečivý účinok rozmarínu, o ktorom veľa ľudí nevie, je jeho schopnosť normalizovať krvný tlak. Rozmarín, ktorý sa po stáročia používa na zlepšenie všetkého od pamäte a funkcie mozgu až po zmiernenie bežných bolestí, má dokonca históriu stimulácie rastu vlasov. Ale väčšina ľudí neverí, že rozmarín je podobný ich liekom na nízky krvný tlak!

V jednej z mála štúdií na ľuďoch, ktoré hodnotili tento jav, vedci z Universidad Complutense de Madrid vzali 32 hypotenzívnych pacientov a merali, ako sa ich nebezpečne nízkemu krvnému tlaku darí pri liečbe esenciálnym olejom z rozmarínu počas 72 týždňov. Výsledky? Jednoducho ohromujúce! Okrem pozorovania, že rozmarín dokáže u veľkej väčšiny dobrovoľníkov zvýšiť krvný tlak na normálnu hranicu, sa zistilo, že celková duševná a fyzická kvalita života sa drasticky zlepšila, čo poukazuje na ďalekosiahle liečivé účinky, ktoré má tento prastarý olej na zdravie a wellness. ( 10 )

9. SANTALOVÉ DREVO ( SANTALUM ALBUM )

Santalové drevo, ktoré sa často používa na upokojenie a liečenie bolesti hrdla, je jemný baktericíd, ktorý je účinnejší, ako si väčšina z nich pripisuje. Podľa výskumu publikovaného minulý rok má esenciálny olej zo santalového dreva tiež zázračnú schopnosť inhibovať tyrozinázu aj cholínesterázu, čo ovplyvňuje niekoľko fyziologických procesov od produkcie melanínu až po správnu funkciu nervového systému. Výsledky boli také významné, že vedci dospeli k záveru, že „esenciálny olej santalového dreva má veľký potenciál na použitie pri liečbe Alzheimerovej choroby!“ ( 11 )

10. ČAJOVNÍK ( MELALEUCA ALTERNIFOLIA )

V neposlednom rade sa čajovník, ako jeden z liečivých esenciálnych olejov s bohatou históriou používania, používa ako lokálne antiseptikum na popáleniny a rezné rany, ako aj na liečbu širokého spektra bakteriálnych a plesňových infekcií (vrátane svrbenia nôh atlétov a podrážok). Známy vo vedeckej komunite kvôli svojej čírej sile pri zabíjaní mikróbov. Vykonali štúdiu, aby sa zistilo, či by to mohlo poškodiť DNA – Nebojte sa, tisíce rokov používania nebolo zbytočných. Podľa štúdie publikovanej v The Journal of Ethnopharmacology výskumníci túto kritiku minulý rok konečne raz a navždy ustáli tým, že dokázali, že čajovníkový olej nie je toxický a je úplne bezpečný na použitie. ( 12 )

Ako to vidí doktor Zielinsky, ak je esenciálny olej taký silný, že vedci potrebujú otestovať, či môže poškodiť naše gény, musí robiť niečo, čo im pomútilo hlavu! Patrí bezochyby k najlepším esenciálnym olejom na všestranné použitie!

A nejde len o čajovníkový olej. Všetky tieto oleje sú superliečiteľmi a mali by byť v lekárňach po celom svete.

POUŽITIE

Pretože ich sila je taká veľká, musíme tieto najlepšie esenciálne oleje tak či onak riediť. Nasleduje niekoľko bežných spôsobov, ako ich správne použiť:

  • Kúpele : 10 kvapiek zmiešaných s 2PL frakcionovaného kokosového oleja zamiešame do Epsomskej soli a dáme do kúpeľa. Okrem upokojenia nervov tento wellness predstavuje fantastickú AromaTerapiu na obehové, svalové, dýchacie, kožné a spánkové problémy. Vo všeobecnosti sa vyhýbame silným (horúcim) olejom, ktoré by mohli podráždiť pokožku, ako je škorica, oregano alebo klinček; namiesto toho používajte upokojujúce oleje ako eukalyptus , levanduľa a santalové drevo .
  • Obklady : 10 kvapiek v 1 ČL alkoholu pridané do 1dcl vody. Namočte handričku a aplikujte napríklad na modriny , infekcie, miesta bolesti či iné miesta záujmu.
  • Inhalácie : 5 kvapiek do difuzéra (alebo aj do horúcej vody pod uterák na naparovanie napr. Eucalyptus či Peppermint) na úľavu a uvoľnenie upchatých dutín alebo od bolesti hlavy. Vyberte si svoje upokojujúce oleje na inhaláciu s horúcou vodou, napríklad v parných miskách, či v difuzéri. Inhalačne môžete používať aj horúce oleje (stačí 1 kvapka), ktoré by pri inej forme mohli nosové priechody poriadne podráždiť!
  • Masáž : Odporúča sa 2% riedenie, čo je 12 kvapiek na 1PL oleja, na uvoľnenie a na zmiernenie bolesti kĺbov/svalov.

Eric Zielinski, DC je autorom národného bestselleru Liečivá sila esenciálnych olejov, knihy číslo 1 o aromaterapii na svete. Od roku 2003 je priekopníkom výchovy k prirodzenému životu a biblickému zdraviu. Dr. Z, vyškolený ako aromaterapeut, výskumník v oblasti verejného zdravia a chiropraktik, založil v roku 2014 so svojou manželkou stránku NaturalLivingFamily.com. Vďaka nej sa ľudia učia bezpečne a efektívne používať esenciálne oleje ako prírodné liečivá.
Dr. Z, ktorý je častým hosťom podcastov, rozhlasových relácií a dokumentárnych filmov. S vášňou pomáha ostatným zažiť rovnakú zdravotnú slobodu, akú si užíva on. 

Voľne preložené zo stránok Dr. Zielinskeho Zdroj: https://naturallivingfamily.com/best-essential-oils/

Referencie:

  1. http://www.essentialoils.co.za/history-essential-%2520oils.htm
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24031950
  3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24262758
  4. http://www.spandidos-publications.com/ol/6/4/1140?wptouch_preview_theme=enabled
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24373672
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24066512
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26072990
  8. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-644-oregano.aspx?activeingredientid=644&activeingredientname=oregano
  9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23537749
  10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24269249
  11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23513742
  12. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/s03788741130084