Základy esenciálnych olejov


Čo sú esenciálne oleje?

Ak ste si niekedy privoňali k ruži, zakúsili ste aromatické vlastnosti esenciálnych olejov. Tieto prírodne sa vyskytujúce, prchavé vonné zlúčeniny sa nachádzajú v semenách, kôre, stonkách, koreňoch, kvetoch a iných častiach rastlín. Esenciálne oleje poskytujú rastlinám ochranu pred enviromentálnymi hrozbami a zohrávajú úlohu pri opeľovaní rastlín. Okrem toho, že esenciálne oleje majú vrodené pozitívne účinky pre rastliny a že sú krásne voňavé pre ľudí, tiež sa oddávna používali pri príprave jedál, starostlivosti o krásu a zdravie.

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické látky získavané zo semienok, kôry, koreňov, kvetov a iných častí rastlín. Esenciálne oleje majú prírodné a jedinečné vlastnosti, ktoré môžu mať silné účinky na Vaše zdravie a celkový blahobyt organizmu.

CPTG® (CERTIFIKOVANÁ ČISTÁ TERAPEUTICKÁ TRIEDA®)

Protokol kontroly kvality spoločnosti dōTERRA®, ktorý vystavuje každú šaržu oleja inšpekcii chemického zloženia, ktorá prebieha na mnohých úrovniach.

ZÁKLADOVÝ OLEJ

Látka obsahujúca lipidy, ktorá sa používa na riedenie esenciálnych olejov. Frakcionovaný kokosový olej dōTERRA je vynikajúcim základovým olejom, lebo má dlhú trvanlivosť a ľahké a nemastné zloženie.

Procesy získavania esenciálnych olejov:

  1. DESTILÁCIA Proces získavania esenciálnych olejov z rastlinného materiálu.
  2. LISOVANIE ZA STUDENA Najbežnejšia metóda na získavanie esenciálnych olejov z citrusov. Tento proces využíva mechanický lis, ktorý vytlačí esenciálny olej z rastliny.
  3. DESTILÁCIA PAROU Najbežnejšia metóda na získavanie esenciálnych olejov. Tento proces využíva paru nižšej teploty pod tlakom, pričom para prechádza pomedzi rastlinný materiál a tak uvoľňuje esenciálne oleje.

Ako sa používajú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje majú širokú škálu použití pre emočné a telesné zdravie. Dajú sa používať jednotlivo alebo v komplexných zmesiach jedným z troch spôsobov.

SPÔSOBY POUŽITIA:

AROMATICKY

Esenciálne oleje, ktoré môžete používať aromaticky. Roztpyľovanie v difúzeri je jedným z najpopulárnejších spôsobov ako sa tešiť z aromatických účinkov esenciálnych olejov.

Keď sa určité oleje rozptyľujú za pomoci difúzera, môže to mať veľmi povzbudivé účinky, kým iné oleje môžu pôsobiť utišujúco a upokojujúco. Difúzovanie esenciálnych olejov dokáže prečistiť vzduch a zbaviť ho nechcených pachov.

LOKÁLNE

Esenciálne oleje, ktoré môžete používať lokálne, čo znamená, že ich nanesiete priamo na pokožku alebo ich zmiešate so základovým olejov či iným produktom pre starostlivosť o telo.

Pokožka dokáže veľmi ľahko absorbovať esenciálne oleje a preto môžu byť bezpečne nanášané lokálne.

VNÚTORNE

Esenciálne oleje, ktoré môžete používať vnútorne. Oleje môžete pridať do nápojov, užívať ich vnútorne v našich dōTERRA vegetariánskych kapsulách či v dōTERRA doplnkoch výživy alebo vo Vašich obľúbených receptoch. Niektoré esenciálne oleje majú bohatú históriu používania vo varení a dajú sa cielene používať ako doplnky stravy pre zdravie.

Citlivosť a základy riedenia

Pred lokálnym použitím si tiež pozrite ich kategóriu citlivosti reakcie kože na oleje. Nezabúdajte že oleje sú koncentrované. Niektoré (horúce) oleje sa pred nanášaním musia riediť! Niektoré (citrusové) oleje sú fotosenzitívne a po ich masážnej aplikácii sa miesto nesmie 24 hod.vystavovať slnečnému žiareniu. Aj preto sa masážne odporúča oleje aplikovať zo spodu chodidiel.

ZÁKLADY RIEDENIA

Riedenie je procesom, ktorým sa esenciálne oleje zmiešajú so základovým olejom – čistým rastlinným olejom, ktorý pomôže „zaniesť“ esenciálny olej do kože. Riedenie má mnoho výhod, ako napríklad zväčšenie plochy povrchu pre absorbciu oleja, zvýšenie absorbcie suchej pokožky a predchádzanie citlivej reakcii. dōTERRA na riedenie uprednosťnuje frakcionovaný kokosový olej vďaka jeho dlhej životnosti a ľahkej textúre.

KLASIFIKÁCIA OLEJOV PRE LOKÁLNE POUŽITIE:

DELIKÁTNA

Oleje v tejto kategórii majú veľmi silné chemické zloženie a musia sa pred lokálnym používaním riediť so základovým olejom. Medzi oleje na „delikátnu“ pokožku patrí kasia, škorica, klinček, oregáno a tymián.

NECITLIVÁ

Oleje charakterizované ako „neriedené“ môžete aplikovať na pokožku bez riedenia nakoľko majú nesmierne jemné chemické zloženie. Dobrými príkladmi „neriedených“ esenciálnych olejov sú: kadidlo, levanduľa, čajovník, medovka a santalové drevo.

SENZITÍVNA

„Senzitívne“ oleje sú tie, ktoré sa majú riediť pred použitím u detí či ľudí s citlivou pokožkou. Príkladom týchto olejov je bergamot, čierne korenie, eukalyptus, zázvor a mäta pieporná.

Esenciálne oleje sú úžasným a sľubným spôsobom, ako sa starať o Vaše zdravie a tiež zdravie Vašej rodiny. Nezáleží na tom, či esenciálne oleje nanášate lokálne na pokožku alebo si užívate ich vonné účinky prostredníctvom difúzie či ich užívate vnútorne, pretože pozitívne účinky esenciálnych olejov sú neobmedzené.

Preto sa budete chcieť uistiť, že esenciálne oleje, ktoré používate, vedia splniť to, čo sľubujú. Budete sa chcieť utvrdiť v tom, že si vyberiete esenciálne oleje kvôli ich účinnosti a čistote. Preto vždy hľadajte 100% čisté esenciálne oleje najvyššej kvality s logom:

Prečítajte si tiež Prečo dōTERRA? a Skúsenosti s používaním esenciálnych olejov