Aromaterapia je oveľa viac než vôňa.

V zásade sa jedná o infúziu aromatických molekúl do telesných systémov. Aplikácia esenciálnych olejov sa vykonáva buď priamou inhaláciou – AROMATICKY, masážou –TOPICKY, alebo vnútorným užívaním – INTERNE.
Z tohto dôvodu by bolo lepšie použiť termín aromatická terapia. (Nakoniec autor pojmu aromaterapia bol Francúz dr. René-Maurice Gattefossé. „Aromatherapy“ teda znamená terapeutické použitie aromatických látok. Jeho aplikácia levanduľového oleja mala veľmi málo spoločného s jeho vôňou, ale skôr s liečebnými vlastnosťami jeho zložiek.)

Tri modely Aromaterapie.

V aromaterapii rozoznávame tri modely – alebo myšlienkové smery: francúzsky, nemecký a anglický. 

Anglický model používa malé množstvo esenciálneho oleja, ktoré riedia v rastlinnom oleji (väčšinou pri 1-3% koncentrácii). Tento olej sa používa na masáže na navodenie relaxačného účinku a k uvoľneniu stresu. 

 • Francúzsky model predpisuje interné požitie čistých esenciálnych olejov terapeutickej triedy. V praxi sa bežne vykonáva tak, že kvapneme niekoľko kvapiek oleja do medu, na kúsok chleba alebo do malého množstva rastlinného oleja a užívame vnútorne. Pri masážnej aplikácii sa oleje používajú neriedené.

 • Nemecký model sa zameriava na inhaláciu esenciálnych olejov, ktorá je založená na predpoklade, že pôsobením aromatických zložiek olejov na mozog môžeme priamo ovplyvňovať fungovanie mnohých telesných systémov. Tieto tri modely dohromady ukazujú, aká univerzálna a silná môže byť aromaterapia a terapeutické použitie esenciálnych olejov.

Ako funguje aromaterapia?

Schopnosť esenciálnych olejov ovplyvňovať myseľ i telo, z nich robí skutočne jedinečného terapeutického činiteľa. Pôsobí prostredníctvom troch vlastností, ktoré spolupracujú v harmónii a prinášajú široký záber emocionálnych, fyzických a mentálnych účinkov.

 • Vôňa, prostredníctvom ktorej sa sila aromatických molekúl dostáva priamo do centrálnych častí mozgu, kde ovplyvňuje uvoľňovanie hormónov a neurotransmiterov, posilňuje imunitný systém a vyvažuje telesné systémy. Vôňa pôsobí na emócie a pamäť a tak môže ovplyvňovať skoro každý aspekt nášho zdravia.

 • Chémia a pôsobenie aromatických molekúl na bunky nášho tela. V esenciálnych olejoch je približne 3000 známych chemických zložiek (pomerne jednoduchý olej ich môže obsahovať od 80 do 300 a niektoré z nich (napríklad levanduľový) sú ešte zložitejšie, a pritom všetky zložky majú vedecky zdokumentované terapeutické vlastnosti.

 • Frekvencia, niečo ako čchi (alebo chi) z tai chi, chi-kungu alebo akupunktúry, ktorá olejom umožňuje, aby doslova zvýšili energetickú úroveň vášho tela a tým podporili imunitu a celkové zdravie.

Ako využiť všetky výhody esenciálnych olejov.

Dve z najsilnejších aromaterapeutických aplikačných metód sú rozptyľovanie, tzv. difúzia studeným vzduchom a neriedená aplikácia pri masáži.

Ďalším spôsobom je priama inhalácia.

Inhalovať môžete esencie priamo z fľaštičky, len urobte pár hlbokých nádychov a užívajte účinky oleja.

Kvapnite si na dlaň kvapku oleja, rozotrite trením dlaňou o seba v smere hodinových ručičiek (tým zosilníte frekvenciu oleja a napomáhate tomu, aby sa zjednotili s energiou vášho tela). Urobte z dlaní „misku“ a dajte si ju pred nos a ústa a niekoľkokrát zhlboka vdýchnite. Iným variantom tohto spôsobu aplikácie je nakvapkať olej na vreckovku a inhalovať.
Esenciálne oleje si môžete kvapnúť večer na vankúš a vytvoriť tak veľmi príjemné a terapeutické prostredie na spanie.

Iné spôsoby použitia esenciálnych olejov:

 • Do zvlhčovačov vzduchu alebo do rozprašovačov. Niektoré esenciálne oleje, ako sú citrón, mäta a kadidlo, sú na tento spôsob použitia veľmi vhodné.

 • Vo vani alebo v sprche môžete používať rad vlasových produktov a produktov starostlivosti o pokožku, ktoré doTERRA vyrába. Prípadne môžete do svojho šampónu alebo sprchového gélu pridať niekoľko kvapiek vybraných olejov.

• Ako alternatívu k syntetickým voňavkám a parfumom. Akonáhle ich raz začnete používať, už sa k toxickým syntetickým vôňam nevrátite.

 • V obkladoch: Aplikácia obkladu s olejmi prináša hlboký upokojujúci účinok.  Jednoducho votrite niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (buď priamo, alebo v zriedenej forme (podľa toho, aký olej používate) na liečenú oblasť, zakryte vlhkým uterákom a prekryte suchým uterákom. Nechajte prikryté 10 až 60 minút. Teplo uteráka spolu s vlhkosťou vám pomôžu dostať esenciálne oleje hlbšie do tkanív.

 • Ako doplnky výživy: Mnohé esenciálne oleje sa môžu riediť v tekutine, ktorá je pre oleje rozpustná (napr. Ryžové mlieko, javorový sirup, med alebo Agávový nektár, panenský olivový, slnečnicový olej a i.oleje) a užívať vnútorne.

 • Pri varení: Esenciálne oleje sa môžu použiť v kuchyni namiesto byliniek a korenia.  Majú silnejšiu chuť ako sušené bylinky a chutia výborne.  Aby ste zachovali ich terapeutické účinky, pridávajte ich až po skončení varenia, alebo tesne pred koncom.

 • Pri čistení: Keď pridáte niekoľko kvapiek citróna, mäty, levandule alebo Purify do práčky, umývačky riadu alebo do vody, v ktorej umývate riad, pomôže vám to dezinfikovať a čistiť. Riad potom krásne vonia. Pri praní môžete pridať niekoľko kvapiek do vody na pranie, ale ešte lepší efekt dosiahnete tým, keď pridáte niekoľko kvapiek na vlhkú handričku a dáte ju do sušičky spolu s mokrou bielizňou.

Esenciálne oleje ako podpora iných liečebných spôsobov.

Klinický výskum ukázal, že aromaterapia má veľmi pozitívne účinky, keď sa používa ako podpora iných prírodných liečebných postupov. Podľa výskumov môžu účinky týchto terapií znásobiť efekt 2 až 10 krát.

Metódy, pri ktorých môžeme používať esenciálne oleje:

 • Masážna terapia: Esenciálne oleje zvyšujú uvoľňujúce a regeneračné účinky masáže. Upokojujú natiahnuté svaly a iné mäkké tkanivá, zlepšujú cirkuláciu a podporujú lymfatickú drenáž. Pridajte svoj obľúbený esenciálny olej do základného masážneho oleja. Tiež môžeme aplikovať v neriedenej podobe.

 • Reflexológia: Pridanie esenciálnych olejov môže výrazne zvýšiť efektivitu tejto liečebnej techniky. Frekvencia esenciálnych olejov sa dokonale snúbi s energiou reflexológie a výsledky ďaleko prevyšujú možnosti reflexológie samotnej.

 • Akupunktúra: Rovnako ako u reflexológie, esenciálne oleje prirodzene posilňujú tiež túto metódu. Vytvárajú úžasnú alternatívu k elektrickej stimulácii, ktorú mnohí súčasní chiropraktici používajú spolu s akupunktúrou.

 • Chiroprax: Jeden chiropraktik, ktorý používa esenciálne oleje vo svojej praxi, tvrdí, že používanie určitých esenciálnych olejov zlepšuje kvalitu ošetrenia o 40% a výsledky trvajú o 65% dlhšie.

Ako sami vidíte, aromaterapia predstavuje viac ako len vonné sviečky. Jedná sa skutočne o chýbajúci článok v zdravotnej starostlivosti.